O tym, że „content is the king” słyszymy już od wielu lat. Wraz z upływem czasu zmieniają się jednak zasady oraz możliwości wykorzystania potencjału marketingu treści do promocji marek online. Co wydarzy się w tym obszarze w 2024 roku? Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby w pełni wykorzystać potencjał płynący z content marketingu? Poznaj content marketingowe trendy 2024, które nadadzą ton strategiom promocji w nowym roku.
Najważniejsze informacje
- Sztuczna inteligencja (AI) staje się kluczowym narzędziem wspierającym generowanie i automatyzację treści marketingowych. Wymaga jednak kontroli ludzkiej – szczególnie w kontekście wyczucia właściwego tonu i formy komunikacji oraz kreatywnego podejścia do przedstawianych tematów.
- Wprowadzenie strategii content marketingowych opartych na danych i użyteczności treści przyczynia się do budowania zaufania i autorytetu marek, jak również do lepszego dopasowania treści do potrzeb odbiorców.
- Formaty wideo, w tym krótkie filmy na platformach takich jak TikTok i Instagram Reels, jak również live streaming i webinary, znacząco wzmacniają strategię content marketingu w kontekście interakcji i angażowania odbiorców.
- Mobile-first content marketing pozwala dopasowywać treści do preferencji współczesnych odbiorców, tym samym zwiększając szansę na dotarcie do szerszej grupy docelowej. Dbałość o responsywność stron jest więc kluczowa.
- Wyszukiwanie przenosi się na platformy mediów społecznościowych. Ludzie, zwłaszcza młodsi, migrują z SERP do mediów społecznościowych w poszukiwaniu bardziej wiarygodnych, przydatnych odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Sztuczna Inteligencja w content marketingu
Generowanie treści przez AI
Zastanawiasz się, jak sztuczna inteligencja może zmienić strategie promocji oparte na content marketingu?
W 2024 roku generatywna sztuczna inteligencja będzie bez wątpienia odgrywać ważną rolę w tworzeniu treści, umożliwiając opracowywanie materiałów z większą efektywnością. Ale to nie wszystko. Sztuczna inteligencja poprzez automatyzację umożliwi zaoszczędzenie czasu i zwiększenie efektywności strategii opartych na content marketingu.
Oczywiście wykorzystanie AI w content marketingu nie jest pozbawione „haczyków”. Firmy będą musiały stawić czoła wyzwaniu poznania możliwości sztucznej inteligencji oraz wypracowania najlepszej drogi współpracy pomiędzy technologią a stroną twórczą, za którą nadal odpowiadać będzie człowiek. Całkowite zawierzenie AI może negatywnie wpłynąć na wizerunek marki – szczególnie w kontekście poprawności językowej publikacji czy braku dopasowania do TOV marki.
Innym ważnym aspektem jest także pytanie o wiarygodność wygenerowanych treści. Jak skutecznie algorytmy są w stawianiu czoła fake newsom czy dezinformacji? To pytanie nabiera szczególnego znaczenia, gdy myślimy o wpływie, jaki sztuczna inteligencja może mieć na opinię publiczną i społeczeństwo jako całość.
Automatyzacja i optymalizacja działań
Automatyzacja wprowadza nową dynamikę do działań content marketingowych. Dzięki niej możemy zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność prowadzonych kampanii. W jaki sposób?
Jak wynika z badań, przedsiębiorstwa, które korzystają z automatyzacji w content marketingu, notują średnio o 67% większy wzrost ruchu na swojej stronie internetowej. Czy nie jest to wystarczający powód, aby zainwestować w narzędzia automatyzujące?
Proces automatyzacji marketingu stanowi kluczowy element efektywnego zarządzania cyklem sprzedażowym poprzez identyfikację konkretnych etapów i zadań, które mogą zostać zautomatyzowane.
Po ustaleniu odpowiednich reguł i dokonaniu segmentacji odbiorców wykorzystuje się dedykowane narzędzia, które automatycznie przeprowadzają te operacje. Przykłady obszarów podatnych na automatyzację obejmują przykładowo:
- wysyłanie spersonalizowanych wiadomości e-mail,
- zarządzanie kampaniami reklamowymi,
- obsługę mediów społecznościowych,
- generowanie raportów i wiele innych.
Dzięki automatyzacji marketingu przedsiębiorstwa mogą osiągać lepsze wyniki, skuteczniej angażować klientów oraz przekształcać potencjalnych nabywców w lojalnych klientów.
Ponadto, proces ten przynosi oszczędność czasu i zasobów, gdyż wiele zadań jest wykonywanych bez potrzeby wykonywania ich ręcznie. To z kolei umożliwia zespołowi marketingowemu skoncentrowanie się na strategicznym podejściu i rozwijaniu kreatywności.
Skupienie na użyteczności treści
Wśród najważniejszych trendów w marketingu treści w 2024 roku użyteczność będzie odgrywać także istotną rolę. Firmy powinny skupić się na tworzeniu poradnikowych formatów oraz opierać prowadzone strategie na danych.
Dlaczego jest to tak ważne? Koncentracja na użyteczności treści pozytywnie wpływa na budowanie autorytetu i pomaga w budowaniu zaufania w branży. Wysokiej jakości treści uwiarygadniają także pozycję eksperta oraz wspierają budowanie społeczności zaangażowanych klientów wokół marki.
Niezależnie od tego, czy prowadzisz blog firmowy, czy tworzysz posty do mediów społecznościowych lub treści na swoją stronę internetową, pamiętaj, że użyteczność jest kluczem do sukcesu. Odpowiadanie na realne potrzeby grupy docelowej sprawia, że odbiorcy chętniej będą odwiedzać Twoje miejsca w sieci i spędzać na ich „konsumpcji” więcej czasu.
A co z danymi? Analiza danych umożliwia tworzenie spersonalizowanego planu działań z zakresu content marketingu, który jest dostosowany do faktycznych potrzeb i preferencji odbiorców. Bez danych, strategie content marketingowe mogą być tylko strzałem w ciemno. Warto więc na bieżąco weryfikować dane dostępne przykładowo w Google Analytics oraz Google Search Console, by wiedzieć jakimi kanałami odbiorcy trafiają na stronę i jakich słów kluczowych używają.
Inwestycja w formaty wideo
W 2024 roku inwestycja w formaty wideo będzie również niezwykle istotna w content marketingu. Krótkie materiały wideo staną się kluczowym elementem strategii promocji ze względu na ich znaczenie dla użytkowników mediów społecznościowych, którzy wykazują zainteresowanie dla tego sposobu przekazu informacji.
Które platformy będą najpopularniejsze do promowania treści wideo?
- YouTube,
- Facebook,
- Instagram,
- TikTok.
W szczególności TikTok i Instagram Reels to platformy, które zdobyły popularność wśród młodszych grup odbiorców, a współcześnie stają się również nieodłącznym elementem strategii content marketingowych firm. Najnowszym trendem w wykorzystaniu TikTok i Instagram Reels w content marketingu jest tworzenie i promowanie branded contentu.
Aby skutecznie wykorzystać krótkie wideo w promocji treści wideo, zaleca się:
- skupienie na tworzeniu krótkich, angażujących i interesujących filmów,
- odwoływanie się do popularnych trendów,
- nacisk na profesjonalny montaż,
- regularne publikowanie wartościowych treści w celu budowania lojalnej społeczności.
Mobile-first content marketing
W czasach, w których smartfon nosimy praktycznie cały czas w kieszeni, gdziekolwiek jesteśmy, nie wystarczy już budować biznesu wyłącznie wokół osób siedzących przy biurku. Z tego względu mobile-first content marketing będzie kolejnym priorytetem w 2024 roku.
Szacuje się, że ponad 90% użytkowników wykorzystuje telefony komórkowe i tablety do przeglądania internetu. Firmy muszą więc dostosowywać przyjęte strategie promocji do urządzeń mobilnych nowych rozwiązań. To oznacza, że konieczne jest zapewnienie responsywności stron internetowych oraz optymalizacji treści dla urządzeń mobilnych.
Ale jak to osiągnąć?
Responsywność stron internetowych
Responsywność stron internetowych jest kluczem do sukcesu w mobile-first content marketingu. Strony responsywne zmieniają układ i szerokość elementów, dopasowując się do rozdzielczości urządzenia, zgodnie z zaleceniami Google.
Jakie są kluczowe elementy projektowania responsywnej strony internetowej?
- klikalność – przyciski, hiperłącza i menu powinny być wyraźne i czytelne, aby można było po nich nawigować jednym ruchem kciuka;
- minimalizowanie konieczności przewijania – użytkownicy smartfonów nie chcą ciągle otwierać nowych kart na swoich urządzeniach, aby znaleźć informacje, których szukają. Witryna dostosowana do urządzeń mobilnych powinna posiadać interfejs umożliwiający wyświetlanie menu dokładnie w tym miejscu, w którym użytkownicy znajdują się po naciśnięciu wybranego przycisku.
- elastyczny design – strona główna i podstrony powinny płynnie dostosowywać się do dowolnej rozdzielczości, orientacji lub urządzenia, z którego korzysta użytkownik.
Nie zapominajmy przy tym, że podejście mobile-first nie dotyczy tylko doświadczeń użytkowników, ale może również pozytywnie wpływać na SEO.
Krótkie czasy ładowania i tendencja Google do priorytetowego traktowania treści zoptymalizowanych pod kątem urządzeń mobilnych oznaczają, że witryny dostosowane do specyfiki urządzeń mobilnych mają znacznie większe szanse na znalezienie się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania.
Platformy mediów społecznościowych jako wyszukiwarki
57% przedstawicieli pokolenia Z twierdzi, że korzysta z TikToka częściej niż z Google jako wyszukiwarki, wskazując na lepsze i bardziej spersonalizowane odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Fakt ten potwierdzają dane Google – około 40% młodych ludzi rozpoczyna wyszukiwanie na TikToku lub Instagramie.
Musimy więc pamiętać, że ludzie nie korzystają już z mediów społecznościowych tylko po to, aby kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną. Używają ich również do wyszukiwania marek, nowych produktów, czy śledzenia poczynań wpływowych osób.
Co to oznacza w praktyce? Monitorowanie tego, które produkty i treści dobrze radzą sobie w branży, może pomóc w ich optymalizacji oraz takim ułożeniu content planu, aby maksymalizować prawdopodobieństwo dotarcia z przekazem reklamowym do wybranej grupy docelowej.
Kluczem do sukcesu jest dostarczanie algorytmom informacji, których potrzebują, aby wiedziały, że dane treści odpowiadają realnym potrzebom konkretnych odbiorców.
Oto kilka wskazówek, jak wykorzystać potencjał mediów społecznościowych jako wyszukiwarek w 2024 roku:
- używaj odpowiednich słów kluczowych i hashtagów – dzięki temu zwiększy się prawdopodobieństwo uzyskania lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania;
- wybieraj atrakcyjne wizualnie i wysokiej jakości zdjęcia – media społecznościowe to platformy oparte na przekazie wizualnym, więc korzystanie z atrakcyjnych i wysokiej jakości zdjęć może pomóc przyciągnąć uwagę i zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Nie można zapominać także o znaczeniu atrybutów alt;
- dołącz linki do strony internetowej i produktów – umieszczając linki do swojej strony internetowej i produktów w postach w mediach społecznościowych, ułatwiasz użytkownikom dostęp do dodatkowych informacji i zachęcasz ich do dokonania zakupu;
- odpowiadaj na komentarze i wiadomości – poprzez interakcje z obserwującymi, odpowiadanie na komentarze i wiadomości, można zwiększyć zaangażowanie i pomóc treściom pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania.
Czy content marketing w 2024 roku nadal bedzie skuteczny?
Podsumowując, content marketing w 2024 roku będzie pełen wyzwań i nowych trendów. Od sztucznej inteligencji i użyteczności treści, przez inwestycję w formaty wideo i mobile-first content marketing, aż po nacisk na etykę i zaangażowanie społeczne czy wzrost zainteresowania platformami spolecznościowymi jako wyszukiwarkami.
Niezależnie jednak od tych trendów, należy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest zrozumienie potrzeb grupy docelowej i dostarczanie im treści, które są wartościowe, autentyczne i angażujące. Nawet pomimo dynamicznego rozwoju technologii i zmieniających się preferencji konsumentów, wartość słownego i wizualnego przekazu pozostaje niezmienna.
Dzięki niemu wzrasta zaufanie i lojalność odbiorców. Dobra strategia content marketingowa, oparta na wartościowych treściach, buduje zaufanie wobec marki. Konsumentom zależy na informacjach, które są nie tylko reklamą, ale także edukują, dostarczają rozrywki lub rozwiązują ich problemy.
Jakość treści jest również kluczowym czynnikiem wpływającym na SEO i pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Kiedy firma dostarcza wartościowe i zgodne z oczekiwaniami treści, zyskuje lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większą widoczność wśród potencjalnych klientów.
Z kolei dzięki analizie danych i personalizacji, content marketing pozwala na dostarczanie spersonalizowanych treści, dostosowanych do indywidualnych preferencji odbiorców. To natomiast zwiększa zaangażowanie i skuteczność działań marketingowych.
Można więc stwierdzić, że marketing treści w 2024 roku będzie nadal skuteczny, jeżeli firmy będą w strategiach promocji stosować przemyślane działania, a nie powielone od innych schematy. Stałe dostosowywanie się do zmieniających się potrzeb odbiorców oraz wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi analizy danych i personalizacji to klucz do utrzymania efektywności strategii content marketingowej w dynamicznym środowisku rynkowym.