Darmowe narzędzia do tworzenia grafik

programy-do-tworzenia-grafik

„Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów” – zapewne nie raz słyszałeś to powiedzenie. Odgrywa ono także bardzo dużą rolę w content marketingu. Słowo „content”, czyli „treść”, nie zawsze przecież oznacza słowa. Współczesny e-czytelnik bardzo dobrze przyswaja przekazy wizualne. Badania związane z postrzeganiem rzeczywistości i procesami poznawczymi wskazują na bardzo duże znaczenie percepcji wzrokowej. „Nasze oczy to cudowne okna na świat. To ostatni z naszych zmysłów, który ciągle ewoluuje i jest głównym źródłem informacji o świecie. Wysyła więcej danych do systemu nerwowego niż jakikolwiek inny zmysł.” – dowodzi profesor Ann Marie Barry, specjalistka w dziedzinie komunikacji wizualnej oraz percepcji wzrokowej.

Jak przetwarzamy obrazy?

Gdy nasze oczy trafią na przekaz wizualny, nasz mózg interpretuje go jako obraz ze świata rzeczywistego. Wówczas instynktownie reagujemy emocjonalnie, a dopiero później zaczynamy analizować to, co zobaczyliśmy. Do takich wniosków doszedł podczas badań neurolog, Joseph LeDoux. Obraz potrafi wywołać w nas emocje w 13 milisekund, ale potrzebujemy aż 250 milisekund, żeby go przyswoić. Jakie znaczenie mają te fakty w promocji? Wybieraj zawsze formę reklamy, która wywoła w odbiorcach emocje, a szansa na sukces kampanii promocyjnej znacznie wzrośnie.

Dlaczego content wizualny jest tak ważny?

90% informacji, które przetwarza nasz mózg, jest związanych ze zmysłem wzroku. Content wizualny ma bardzo dużą moc oddziaływania na odbiorców. Jest także elementem wyróżniającym Twoją markę na tle konkurencji. Zadbaj o to, by przygotowywane przez Ciebie grafiki były:

  • Spójne wizualnie – stwórz swoją firmową paletę barw i stosuj ją we wszystkich kanałach komunikacji. Możesz skorzystać z narzędzia Adobe Kuler lub poszukać inspiracji w serwisie Colour Lovers. Wybierz także dedykowany dla Twojej firmy layout grafik.
  • Estetyczne – jakość wykonania, przekłada się na budowanie wizerunku Twojej marki.
  • Unikatowe – zachowaj swój styl, który będzie odzwierciedleniem charakteru Twojej marki.   e-bbok-Darmowe banki zdjec i narzedzia do tworzenia grafik

Programy do tworzenia grafik online

Jeśli masz potrzebę stworzenia grafik na potrzeby promocji online, to możesz je przygotować samodzielnie w jednym z kilku dostępnych na rynku programów. Te, które omówimy poniżej, nie pozwalają jednak w wersji darmowej na przygotowanie materiałów wysokiej jakości, nadającej się do druku – o tym trzeba pamiętać. Mają jednak wiele ciekawych opcji, dzięki którym przygotujesz grafiki do mediów społecznościowych, na www, bloga czy do e-booka.

1. Canva

Jest to chyba najbardziej popularny na tę chwilę program do tworzenia grafik online. Pozwala na stworzenie contentu wizualnego do social mediów – posty, reklamy, grafiki tytułowe. Dodatkowo przygotujesz w nim materiały marketingowe, takie jak ulotki, plakaty, wizytówki czy bony podarunkowe. Co więcej, zaprojektujesz także logo, stworzysz kolaż i zaproszenie, możesz także skorzystać z szablonu do tworzenia CV i prezentacji. Canva posiada także wiele ciekawych opcji dedykowanych dla blogerów – grafiki do postów, infografiki, e-booki, okładki.

canva-tworzenie-grafik

W wersji bezpłatnej mamy dostęp do wielu darmowych grafik, ikon oraz szablonów. Mamy także opcję dodania własnych grafik pobranych z banków zdjęć. Wszystkie przygotowane grafiki możemy pobrać i zapisać w formacie JPG, PNG lub PDF. Dodatkowo zostają one także w „podręcznej biblioteczce” programu, dzięki czemu raz przygotowany szablon, możemy wykorzystać ponownie, edytując jedynie tekst czy tło.

canva-tworzenie-grafiki
canva-biblioteka-mediow

2. Snappa

Darmowa wersja tego programu dedykowana jest dla jednego użytkownika, pozwala na pobranie 5 grafik na miesiąc i posiada ograniczony pakiet szablonów. Jednak nawet i w tej wersji można „wyczarować” w tym programie bardzo estetyczne grafiki, które wykorzystasz w mediach społecznościowych (posty, reklamy, grafiki tytułowe), na blogu czy do przygotowania banerów reklamowych.

snappa-kreator-grafik
snappa-kreator-grafik
snappa-kreator-grafik

Dostępne w darmowej wersji szablony pozwalają na szybką edycję grafik, kolorów, czcionek oraz na zastosowanie wielu efektów wizualnych. Kreator jest intuicyjny i łatwy w obsłudze.

snappa-kreator-grafik

Pozwala na zapisanie stworzonych prac w formacie JPG i PNG oraz na powrót do wcześniej stworzonych materiałów. Posiada także opcję stworzenia grafiki z transparentnym tłem, czego akurat wersja darmowa Canvy nie oferuje.

3. Relaythat

W wersji darmowej oferuje wiele. Ponad 1000 szablonów grafik, które będziesz mógł wykorzystać do tworzenia materiałów promocyjnych w mediach społecznościowych (program udostępnia szablony do postów porównawczych) oraz do prezentacji.

relaythat-posty-porownanie

W bazie zdjęć znaleźć można wiele ciekawych propozycji. Dostępne są także różne tekstury oraz ikony. Program posiada dodatkowo opcję dodania własnych zdjęć. Jednak, jak dla mnie, jego największą zaletą jest możliwość przygotowania różnych rozmiarów grafiki jednym kliknięciem.

relaythat-program-do-grafik

Wybierasz przykładowo na start wersję square post o wymiarze 1200x1200px. Dopracowujesz wszystkie detale, które chcesz umieścić na grafice. Następnie klikasz na przycisk „resize” i otrzymujesz natychmiastowo dostęp do pakietu 5 grafik w różnych rozmiarach, spójnych wizualnie. Program ten posiada dodatkowo możliwość przygotowywania mockupów, czyli wizualizacji projektów.

relaythat-moc-up

Stworzone grafiki można pobrać i zapisać w formacie JPG lub PNG.

4. Piktochart

To jedno z najlepszych, darmowych narzędzi do tworzenia infografik, raportów i prezentacji. W wersji darmowej masz dostęp do naprawdę wielu szablonów, grafik i ikon, z których możesz przygotować przyciągające uwagę materiały graficzne. Każdy z formatów ma do wyboru szablony, które możesz łatwo przeglądać według kategorii czy wybranych słów kluczowych (wyszukiwanie możliwe jedynie w języku angielskim). Co jeszcze? Piktochart daje możliwość osadzenia w przygotowywanych materiałach map czy filmów z serwisu YouTube lub Vimeo.

pikochart-infografiki
pikochart-kreator-grafik
pikochart-program-do-grafik

Przygotowane materiały ściągamy w formacie JPG lub PNG. Niestety każdy z nich, w darmowej wersji programu, będzie zaopatrzony w logo Piktochart. Jeśli nie chcemy podawać źródła, to czeka nas dodatkowa edycja materiałów graficznych w innym programie. Mimo wszystko jednak warto poznać możliwości tego narzędzia.  

2 thoughts on “Darmowe narzędzia do tworzenia grafik

    • MalgorzataDG says:

      Canva wygrywa chyba u większości 🙂 ale faktycznie, nawet w darmowej wersji ma bardzo wiele ciekawych funkcji. PicsArt nie znam – muszę nadrobić zaległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.