Marketing w małej firmie – od czego zacząć?

marketing w małej firmie od czego zacząć poradnik DGpromo

W dzisiejszych czasach marketing internetowy odgrywa coraz większą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Posiadanie własnej strony internetowej, prowadzenie interesującego bloga oraz obecność w mediach społecznościowych, budują wizerunek firmy oraz pozwalają na zdobycie nowych, lojalnych klientów. Aby marketing w sieci był skuteczny, konieczne jest podjęcie złożonych działań, które obejmują różne kanały komunikacji.

Praca u podstaw – czyli strona internetowa i blog firmowy

Punktem wyjścia w działaniach promocyjnych małej firmy powinna być strona internetowa wraz z blogiem. Strona powinna pełnić rolę „wirtualnego pracownika”, który 24h/7 dni w tygodniu dostarcza potencjalnym klientom informacji na temat Twojej działalności. Poza podstawowymi informacjami na temat prowadzonej przez Ciebie działalności, powinna także zawierać przekierowania do mediów społecznościowych oraz być wzbogacona o dział poradnikowy – czyli blog.

Trzeba także pamiętać, aby blog nie emanował jedynie artykułami nacechowanymi czysto reklamowym przekazem, ale zawierał przede wszystkim angażującą i merytoryczną treść. Rozważając kwestię firmowego bloga, trzeba pamiętać, że jest to kanał, który ma przede wszystkim wykreować pozytywne wyobrażenie o marce i reprezentowanych przez firmę wartościach. Dobry blog nie stanie się automatycznie magnesem przyciągającym klientów. Może natomiast wzbudzić żywe zainteresowanie tematyką danej branży i tym samym przyczynić się do stworzenia wartościowych szans biznesowych.

Wieść gminna niesie – czyli media społecznościowe

Kolejny element „marketingowej układanki” w małej firmie to aktywność w mediach społecznościowych. Prowadzenie profili na Facebooku, Twitterze, Instagramie czy LinkedIn przestaje być już kaprysem, a staje się powoli czystą koniecznością biznesową. Ciekawe, dobrej jakości treści, działają na odbiorców jak magnes. Są udostępniane, lajkowane i komentowane. Jeśli uda Ci się stworzyć wokół Twojej marki zaangażowaną społeczność, to możesz mieć pewność, że przełoży się to na wyniki finansowe.

Promocja w mediach społecznościowych sprowadza się przede wszystkim do żywej interakcji z odbiorcami. Sytuacja ta ma swoje pozytywne i negatywne strony. Z jednej strony pozwala na lepsze poznanie potencjalnych klientów – ich preferencji oraz oczekiwań, z drugiej natomiast – wymaga od firmy stałego monitorowania swojej obecności w social mediach oraz podejmowania błyskawicznych działań w przypadku wystąpienia niespodziewanych problemów.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to jednak niezwykle owocna forma promocji, która pozwala na wykreowanie silnej więzi z klientem. Pozwala ona bowiem nie tylko na rozpoznanie potrzeb klientów oraz ewentualnych niedociągnięć w danym produkcie lub usłudze, ale również na wykreowanie wyrazistej marki oraz uzyskanie dostępu do nowych rynków. Dodatkową konsekwencją tej formy aktywności jest zdolność do projektowania w przyszłości bardziej spersonalizowanych produktów i usług, które zdecydowanie lepiej wpisują się w potrzeby konsumentów.

Bezpośrednio do klienta – czyli e-mail marketing

Firma, która marzy o wypracowaniu znaczącego zysku dzięki marketingowi internetowemu, nie powinna także zapomnieć o e-mail marketingu. Nie trzeba nikogo przekonywać, że skrzynka mailowa jest jednym z najbardziej osobistych miejsc w internecie, a jej przeglądanie jest integralną częścią dnia niemal każdego internauty.

Jak pozyskać dane klientów i tworzyć bazę mailingową? Tak naprawdę jest to temat na kolejny artykuł. Ujmując jednak zagadnienie w skrócie – wykorzystaj pop-up na stronie internetowej. W zamian za pozyskanie danych kontaktowych zaoferuj przysłowiową „marchewę”. Czym zachęcisz użytkowników do pozostawienia adresu mailowego? Darmowym e-bookiem, możliwością otrzymania dostępu do Twojego produktu lub usługi w wersji demo, zapisem na przedpremierową sprzedaż. Pomysłów można wymienić tu wiele. Wszystko zależy jednak od branży, w której funkcjonuje Twój biznes.

Wyważony e-mail marketing musi spełnić kilka podstawowych założeń. Przede wszystkim trzeba postawić na personalizację wiadomości. Klient musi poczuć, że ta wiadomość była kierowana właśnie do niego. Budując bazę adresową, warto więc zadbać, aby każdy użytkownik poza adresem mailowym, podał także swoje imię.

Programy do masowej wysyłki maili (takie jak Freshmail, Mailerlite, Mailchimp czy Getresponse) oferują wiele ciekawych funkcjonalności – segmentacja bazy mailowej, gotowe szaty graficzne mailingów, zaawansowane statystyki dotyczące wysyłek. Cały proces wysyłki możemy w prosty sposób zautomatyzować.  

Wzmocnienie wyników – czyli płatne kampanie reklamowe

Czy warto płacić za kampanie reklamowe? Warto, ale… dopiero po postawieniu „fundamentów”. Zbuduj podwaliny swojej marki w Internecie. Strona, blog, media społecznościowe. Systematycznie publikuj wartościowe dla odbiorców treści. Pewien uroczy, starszy pan, bardzo chętnie udzieli Ci wskazówek. Mowa tu o serwisie Answer the Public. Wystarczy wpisać interesujące nas słowa kluczowe, aby w odpowiedzi otrzymać listę tematów, które nurtują Twoich potencjalnych klientów. Więcej o content marketingu przeczytacie w naszym artykule TUTAJ.

Jeśli mamy już zbudowane podstawy naszego biznesu online, to możemy zacząć realizować płatne kampanie reklamowe. Które z nich warto rozpatrywać? AdWords oraz reklamy w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy chcesz przyciągnąć klientów na stronę internetową, zwiększyć sprzedaż w e-sklepie, czy zachęcić klientów, aby do Ciebie zadzwonili, płatne kampanie promocyjne Ci w tym pomogą.

Jeszcze kilka lat temu to sprzedawcy wspierani przez dział marketingu „ustalali warunki gry”. Kampanie reklamowe w TV, w prasie i duża baza teleadresowa otwierały portfele klientów. Dziś dotarcie z ofertą firmy do klientów odbywa się na zupełnie innych warunkach. Obecnie wszystko skupia się wokół klienta i jego potrzeb. Trzeba o tym pamiętać podczas pracy nad strategią marketingową oraz planowaniem poszczególnych etapów promocji.

2 thoughts on “Marketing w małej firmie – od czego zacząć?

  1. Michalina says:

    Im lepszy mamy marketing, tym sprzedaż jest prostsza, dlatego trzeba się zastanowić nad naprawdę dobrą strategią. W obecnych czasach duże znaczenie ma Internet, który można wykorzystać na różne sposoby.

    • MalgorzataDG says:

      Tak, to prawda. Warto poszerzać kanały komunikacji o internet, jednak pamiętając, że kluczowe są te, z których korzystają nasi klienci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.