Słowa mają moc – tym bardziej w rękach copywritera! #tytuł

jak napisać dobry tytuł artykułu

Tytuł artykułu internetowego jest magnesem, który przykuwa uwagę Twoich czytelników. Zapewne już nie raz słyszałeś o tym, że tylko 2 osoby na 10 czytają tekst, reszta czyta tytuł i śródtytuły. Jeśli kilka początkowych słów nie zainteresuje Twoich odbiorców, to z dużym prawdopodobieństwem przejdą oni do innego serwisu w poszukiwaniu informacji, które zaspokoją ich potrzeby. Masz tylko kilka sekund na przykucie uwagi e-czytelnika. Jak to zrobić?

Chwytliwe tytuły tekstów internetowych – czy to ważne?

Tytuł tekstu internetowego musi być krótki i rzeczowy, jednocześnie powinien także wzbudzać zainteresowanie i zachęcać do dalszej lektury. Dodatkowo powinien też zawierać słowa kluczowe, dzięki którym spełni wymogi SEO copywritingu. Oczekiwania wobec tytułów są więc bardzo duże. Prawdziwą sztuką jest zmieszczenie tych wszystkich funkcji w kilku słowach. Nagłówek jest obietnicą dla czytelników. Jego zadanie polega przede wszystkim na jasnym komunikowaniu korzyści, które dostarczy czytelnikowi w zamian za jego cenny czas.  

praca zespołu DGpromo

Cechy dobrego tytułu internetowego

Tworząc tytuł artykułu, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Współcześni czytelnicy są wymagający. Intrygujący nagłówek, za którym nie kryje się żadna wartościowa treść, to pierwszy krok do wywołania lawiny negatywnych opinii. Taką samą reakcję wywoła tytuł wprowadzający w błąd.

Jacob Nielsen nie bez powodu wskazywał, że tytuł artykułu powinien być swojego rodzaju „mikrotreścią”, który jest wprowadzeniem, formą streszczenia tekstu znajdującego się poniżej.

Należy także pamiętać o tendencji e-czytelników do skanowania i odwróconej piramidzie. Więcej na ten temat pisałam w poprzednim artykule dotyczącym układu tekstu. Najmocniejsze słowa kluczowe w tytule należy umieszczać na początku. Odpowiednio stworzony tytuł przekłada się także na wyniki w wyszukiwarkach – teksty przyjazne Google mają bardzo duże znaczenie w budowaniu strategii content marketingowej.  

webwriting tworzenie tytułów

Jakie formy tytułów internetowych są skuteczne?

1. Cyfry i wyliczenia

Jest to bardzo często spotykana forma konstruowana tytułów. Sprawdza się w artykułach poradnikowych, w tekstach blogowych oraz tam, gdzie nadawca dąży do budowania swojego autorytetu eksperta w danej dziedzinie. Wyliczenia przyciągają uwagę, często intrygują czytelnika. Są pewnego rodzaju obietnicą otrzymania wyselekcjonowanej wiedzy, która będzie odpowiedzią na jego konkretne potrzeby.

„X sposobów na…”

„X powodów, dla których warto…”

„X rzeczy, których nie wiedziałeś o…”

„X sekretów o/z/ na temat …”

2. Streszczenia zawierające rzeczowe informacje

Ta forma tytułów idealnie nadaje się do komunikowania ważnych zagadnień. Wiadomości z kraju i ze świata, gospodarka, finanse. Zwykle tytuł taki zbudowany jest w formie zdania oznajmującego, które informuje czytelnika, o czym przeczyta w dalszej części artykułu.

„Firma X szuka prezesa drugi raz w ciągu 12 miesięcy”

„Kurs waluty poszybował w górę. Najlepsze notowania od lat”

„Będzie protest studentów w całej Polsce”

3. Tytuły w formie pytań

Zadawanie pytań w tytułach to odpowiedź na potrzeby czytelników. Jest to także związane z formą wyszukiwania, jaką zaczęli stosować użytkownicy w wyszukiwarkach. Google stało się interaktywnym poradnikiem i wirtualną encyklopedią w jednym.

„Co to jest…?”

„Jak najlepiej…?”

„Gdzie najlepiej…?”

„Ile kosztuje…?”  

4. Wezwanie do działania

Dynamiczny tytuł sprawia, że czytelnik chętnie podejmuje działanie. Komendy stosowane w nagłówkach spełniają właśnie taką funkcję. Wezwanie do akcji, czyli wykonania konkretnej czynności, sprawdza się przede wszystkim w tekstach poradnikowych, zawierających specjalistyczną wiedzę. Tytuł zbudowany w takiej formie daje czytelnikowi obietnicę, że po przeczytaniu danego tekstu będzie on bogatszy o konkretną wiedzę.

„Naucz się… w 10 dni”

„Podejmij wyzwanie i zostań ekspertem… w ciągu 5 dni”

„Sprawdź, jak najlepiej…”

„Zrezygnuj z… i miej…”

5. Cytaty

Tytuły w formie cytatów bardzo często wykorzystywane są przez portale newsowe. Przytoczenie słów eksperta, popartych dodatkowo jego nazwiskiem, zachęca czytelników do sprawdzenia danej informacji. Skoro lider opinii publicznej tak mówi, to czy na pewno jest to prawda?

Kamil Stoch: „Dzisiejsze skoki przejdą do historii”.

„Ten trening jest skuteczny” – Anna Lewandowska rekomenduje ćwiczenia dla ciężarnych.  

Podsumowując, dobry tytuł tekstu internetowego musi być:

  • Rzeczowy.
  • Informacyjny.
  • Zawierający słowa kluczowe.
  • Nie wprowadzający w błąd.
  • Przyciągający czytelnika jak magnes.

O czym jeszcze musisz pamiętać, tworząc tytuły tekstów?

  1. Komunikowanie w jasny i bezpośredni sposób sprawdza się szczególnie w przypadku znanych marek oraz ich produktów, z którymi czytelnik się identyfikuje.
  2. Pamiętaj o języku korzyści. Przedstaw największy atut Twojej marki już w nagłówku. Jeśli masz problem ze stworzeniem takiego przekazu, to jest to sygnał, że należy mocnej zastanowić się nad USP (unikalną cechą sprzedaży) Twojego produktu czy usługi.
  3. Twórz tytuły, które rozwiązują problemy i odpowiadają na potrzeby Twoich odbiorców. Pamiętaj, że czytelnicy w większości nie szukają informacji, lecz rozwiązania swoich problemów.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki ułatwią Wam tworzenie chwytliwych tytułów. Temat ten nie został jeszcze wyczerpany i na pewno do niego powrócę. Kolejny artykuł z serii „Słowa mają moc – tym bardziej w rękach copywritera” zostanie poświęcony gotowym szablonom do tworzenia chwytliwych nagłówków.

13 thoughts on “Słowa mają moc – tym bardziej w rękach copywritera! #tytuł

  1. Fotograficznie o Książkach says:

    Czytałam na blogu książkowym artykuł zatytułowany „Polacy w tym roku na gwiazdkę książek nie dostatnią” czy jakoś tak. Ciekawa treści od razu weszłam na bloga, na którym była statystyka dawanych sobie pod choinkę prezentów. Książki były na 3 miejscu i zaliczyły spadek z 2 względem zeszłego roku. Oczywiście większość komentujących nawet nie przeczytała artykułu, jedynie tytuł i rozpoczęła rozważania na temat tego jak dużo osób nie czyta, a czytający stanowią elitę społeczną. Sytuacja ta obrazuje jak dobry tytuł oddziałuje na czytelnika. Jeżeli nie sugeruje nam jakiegoś działania, tylko informuje o czymś to czasami niestety treść artykułu jest już mniej ważna.

    • MalgorzataDG says:

      Brak konsekwencji jest szkodliwy, tak samo, jak dążenie jedynie do przykucia uwagi czytelnika. Takie wnioski można wysnuć patrząc z perspektywy autora. Patrząc od strony czytelników – współczesny dostęp do masowej ilości informacji sprawia, że bardzo łatwo jest o „szum” informacyjny i pokierowanie opiniami innych według wytyczonego kierunku. Rzetelność i konsekwencja liczą się więc w obu przypadkach 🙂

    • MalgorzataDG says:

      Kolejna część będzie przedstawiać gotowe szablony do tworzenia tytułów, zachęcam do śledzenia FB 🙂

  2. Ula Nowak Blog says:

    Faktycznie – napisanie ciekawego tytuły postu, który jednocześnie nie będzie typowym tytułem 'click baitowym’ jest niełatwe, dlatego wielkie dzięki za ten wpis :). Na półce leży u mnie grzecznie i czeka na swoją kolej „Magia pisania”, ale właśnie dlatego, że leży i czeka z chęcią pośledzę cykl wpisów tego typu :).

    • MalgorzataDG says:

      Zapraszam zatem do przeczytania poprzednich dwóch części. Niebawem pojawi się kolejna z gotowymi szablonami do tworzenia tytułów tekstów.

  3. Anna Stranc says:

    Tak. Dobrze, ale jak to się ma do opowieści, do wierszy? Nie ma w nich produktów, reklamy firmy.
    Poza tym te wyliczanki u każdego powtarzane są już dla mnie nudne. Pytania też.
    Nie wiem, co mi pozostaje. Na razie patrzę o czym jest mój tekst i daję najlepszy moim zdaniem tytuł i tak np. ,,Upodobania seksualne,, o miłości w trójkącie, ,,Święta z mężczyzną,, też o miłości, ,, Rada wróżki,, o pewnej radzie i jej konsekwencjach.
    Nie wiem co jeszcze można wymyślić.

    • MalgorzataDG says:

      Tytuły powieści, czy innych gatunków literackich, to zupełnie inna kwestia. W tym przypadku są one częścią dzieła literackiego. Wybór tytułu w tym przypadku jest więc rodzajem „chwytu literackiego”, prywatnych preferencji autora. Tytuł można oprzeć o metaforę, której atutem jest wieloznaczność. Można też zawrzeć w nim istotne z punktu widzenia treści dzieła fakty. Często wykorzystywane są imiona bohaterów, czy gry słowne. Wymienione przeze mnie w artykule cechy „klikalnych” tytułów dotyczą bardziej sfery biznesowej.

  4. Maciej Wojtas says:

    Coraz częściej daję się nabrać na tytuły, które przypominają rogaliki 7 days (czy jak tam się to pisze 🙂
    W reklamie telewizyjnej ich nadzienie jest ogromne i wygląda baaardzo smakowicie. Zupełnie jak chwytliwy tytuł. A w realu… Wiadomo jak jest 🙂

    • MalgorzataDG says:

      Dlatego zawsze powtarzam – myśl długofalowo 🙂 co z tego, że chwytliwymi sloganami przyciągniesz na chwilę. Liczy się wartość, która nie straci ważności, ani jakości pomimo upływającego czasu. W takiej kombinacji liczy się dobry tytuł i dobra treść.

  5. Magda-Lekka Zmiana Mamy says:

    Bardzo mi się podoba ta seria. Z chęcią w miarę możliwości – poczytam też inne artykuły 🙂 Ja jako czytelnik lubię wyliczanki, a także nagłówki w formie pytań, które rozwiązują moje problemy. Z pewnością ważne jest poznanie naszych czytelników, wcześniejsze przygotowanie (poszukiwanie tematów do tworzenia treści w połączeniu z narzędziami, jak wyszukiwarka Google czy Answer the Public, poszukiwanie tematów na forach, blogach, w mediach społecznościowych). Później kwestia ułożenia tytułu, co czasem bywa trudne 🙂

Comments are closed.