Content marketing dla IT – jakie korzyści przynosi firmom z tego sektora?

content marketing w branży IT

Content marketing jest dziś niezbędnym elementem skutecznej strategii marketingowej. Znacznie przewyższający pod względem skuteczności tradycyjne formy reklamy, stosowany jest przez firmy z coraz większej liczby branż. IT nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Jakie korzyści firmom z tego sektora może dać przemyślana strategia marketingu treści?

promocja startupów dgpromo content marketing

Content marketing – dlaczego firmy z branży IT i software house go potrzebują?

Content marketing znajduje się w kręgu zainteresowań firm od kilku lat, a jego popularność rośnie coraz szybciej, podobnie jak ponoszone w tym celu wydatki. W branży IT i software house, niemal skazanej na sukces z uwagi na olbrzymie zapotrzebowanie, mogą się one wydawać zbędne. Nic bardziej mylnego – innowacyjne przedsiębiorstwa, oferujące nowoczesne rozwiązania technologiczne, działają w warunkach silnej konkurencji. Dopracowane usługi mogą okazać się w ich przypadku niewystarczające, by przekonać odbiorców do swojej oferty. W zdobywaniu rynkowej przewagi warto skorzystać z internetu, w którym firmy z sektora IT oraz software house naturalnie koncentrują swoje działania. To właśnie za jego pośrednictwem mogą one skutecznie komunikować się z potencjalnymi klientami. Docieranie do nich odpowiednimi sposobami, w tym przypadku dostarczając wartościowych treści, graficznych i wizualnych, powinno stać się kluczowym celem content marketingu.

Czytaj także >> Budżet marketingowy w czasach kryzysu

Czemu służą działania content marketingowe w IT?

Działania w content marketingu przynoszą firmom z branży IT oraz software house szereg korzyści. Przede wszystkim, wartościowe treści, odpowiadające na pytania wyszukiwane przez użytkowników, pozwalają docierać do potencjalnych klientów dysponujących ograniczoną wiedzą na temat nowych technologii. Tak rozumiany content służy budowie pozycji lidera na rynku IT. Dzielenie się wiedzą w postaci specjalistycznych treści oraz case study dopasowanych do potrzeb grupy docelowej sprzyja kreowaniu wizerunku eksperta w swojej dziedzinie. Publikowanie ciekawych i użytecznych treści znajduje też odzwierciedlenie w rosnącym zaufaniu klientów wobec specjalistów IT. Wysokiej jakości treści mają również pozytywny wpływ na SEO firmowej domeny. Atrakcyjny content wzbogacony o właściwe słowa kluczowe to skuteczne narzędzie pozyskiwania jakościowego ruchu do serwisu i zdobywania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

webwriting DGpromo

Content marketing dla IT – jak tworzyć treści?

Wybór grupy docelowej

Pierwszym krokiem w tworzeniu strategii promocji opartej o content marketing jest precyzyjne określenie grupy docelowej. Jeśli wiemy, do kogo kierujemy nasze treści, łatwiej jest dobrać odpowiedni ton i formę komunikacji.

Kanały komunikacji

Kolejny etap to wybór kanałów komunikacji. Musimy dokładnie wiedzieć, gdzie znajdują się nasi potencjalni klienci. Nie możemy kierować się przy ich wyborze jedynie aktualnie panującymi trendami. Oczywiście są one ważne, jednak niekluczowe. W content marketingu liczy się docieranie z przekazem do określonej grupy oraz angażowanie ich wartościowymi treściami. Te muszą być z kolei dopasowane do specyfiki, która panuje w danych kanałach. Zwykle mniej formalny język stosowany jest na Facebooku, a bardziej na LinkedIn. Coraz większą popularnością wśród firm z sektora IT cieszy się także Quora.

Treści w strategii promocji

Planując strategię content marketingową dla firmy IT należy pamiętać o tym, by wszelkie publikowane treści odpowiadały na pytania klientów związane z usługami czy samą branżą. Content marketing, stawiający potrzeby potencjalnego konsumenta na pierwszy miejscu, zakłada tworzenie wartościowych tekstów w rozmaitych formach. Wśród kluczowych znajdują się:

  • artykuły na blogi, 
  • artykuły sponsorowane, 
  • case study,
  • materiały video,
  • webinary,
  • podcasty.

Tworząc content dla IT należy zadbać, by dostarczane odbiorcom treści były konkretne i dostarczały poszukiwanych przez nich informacji. Ważna jest przy tym wartość edukacyjna – teksty mogą docierać zarówno do osób mniej, jak i bardziej wtajemniczonych w specyfikę branży. Dobrym pomysłem może być poszerzanie wiedzy odbiorców poprzez publikację rozmaitych poradników i infografik. Promowanie swoich usług to jedno – niemniej istotne jest przedstawianie na przykładzie problemu i rozwiązania korzyści płynących z konkretnych rozwiązań. Warto także poszerzyć kanał komunikacji z klientami o social media. Tak podjęte działania marketingowe sprzyjać będą budowaniu wizerunku marki oraz wyraźnie podniosą osiągane wyniki ze sprzedaży.

SEO – wybór słów kluczowych i webwriting

Content marketing, niezależnie od branży, wspiera także widoczność marki w sieci. Aby realizował on tę funkcję, należy już na etapie tworzenia startegii contentowej, zadbać o odpowiedni wybór słów kluczowych i jak najlepsze dopasowanie ich do treści.

E-konsumenci zupełnie inaczej „konsumują” kierowane do nich materiały. Podczas tworzenia tekstu trzeba więc zwrócić uwagę na to, aby artykuły czy inne treści publikowane na stronie, można było „skanować wzrokiem”. Możemy w tym celu podzielić tekst na akapity, każdemu nadać odpowiedni nagłówek, który zawierać będzie słowa kluczowe. Warto także najważniejsze kwestie pogrubić, bo to właśnie na nich skupi się zapewne wzrok czytającego. W tekstach należy także stosować przekierowania do innych materiałów opublikowanych przez naszą markę, aby wykorzystać odpowiednio potencjał lejka sprzedażowego i zachęcić odbiorców do skorzystania z naszych usług.

Jeśli planujesz wdrożenie strategii content marketingowej w swojej firmie zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę oraz opracujemy niezbędne materiały – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *